13 czerwca 2024

Najlepsze miasta i atrakcje Warmii i Mazur – urlop 2021 cz. 1

Warmia, Mazury i Podlasie to rejon Polski który w zeszłym roku zrobił na nas największe wrażenie. Z tego co pamiętam to za małego byłem na kolonii lub obozie w tamtych okolicach. Mimo tego obraz Podlasia jako miejsca ze starymi domami pokrytymi słomą pozostał do dzisiaj. W zeszłym roku postanowiliśmy sprawdzić czy ten obraz jest nadal czy coś się zmieniło. Pojechaliśmy w północno-wschodnie rejony Polski i naprawdę zrobiło wrażenie. Jeszcze długo po powrocie wspominaliśmy miły pobyt w tej części Polski. Rok temu odwiedziliśmy m.in. Hajnówkę, Augustów. Dlatego właśnie w roku 2021 postanowiliśmy odwiedzić te rejony jeszcze raz.

Poniżej część pierwsza filmu z naszego pobytu na Warmii i Mazurach. Zobaczcie miasta i atrakcje tamtego regionu. Nie zapomnij polajkować i zasubskrybować mojego kanału.

Warmia i Mazury – miasta i najlepsze atrakcje regionu

Poniżej krótki skrót tego, co możesz zobaczyć w filmie.

Co warto zobaczyć w Toruniu?

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Torunia – takie odwiedziny po drodze do miejsca docelowego. W tym mieście byliśmy pierwszy raz. Na początek odwiedziliśmy wielką posiadłość pana Tadeusza, następnie pojechaliśmy do centrum gdzie odwiedziliśmy Stare Miasto w Toruniu. Niestety mieliśmy mało czasu żeby dokładnie zwiedzić to piękne miasto ale na pewno jeszcze umieścimy je na liście naszych urlopowych podróży. Są tam jeszcze do odwiedzenia takie atrakcje Torunia jak Stare Miasto, Planetarium, Muzeum Okręgowe, wieża ratuszowa, kościół Mariacki, Katedra św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, Dom Legend Toruńskich, Zamek Krzyżacki, Krzywa wieża, itd. Jest co zwiedzać.

Nie można też zapomnieć o słynnych toruńskich piernikach. Dodatkowo zapraszają także Muzeum Toruńskiego Piernika oraz punkt widokowy na Toruń.

Ostróda i największe atrakcje turystyczne miasta

Po tej krótkiej wizycie w Toruniu udaliśmy się do Ostródy. W Ostródzie spędziliśmy kilka dni. Podczas naszego pobytu zwiedziliśmy Ostródę, Krynicę Morską, zobaczyliśmy przekop Mierzei Wiślanej oraz Kanałem Elbląskim odbyliśmy podróż Statkiem po trawie. Największe wrażenie zrobił na nas rezerwat ptaków na jeziorze Drużno. To miejsce naprawdę warto odwiedzić. Jak mówiła obsługa statku, rezerwat o każdej porze roku wygląda inaczej.

Ostróda zauroczyła nas swoim spokojem i klimatem. Jeżeli chcesz poznać atrakcje turystyczne Ostródy w telegraficznym skrócie, zobacz inny wpis z linkiem do filmu o tym miejscu. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto odwiedzić to miasteczko to myślę, że ten filmik wszystko Ci wyjaśni.

Przekop Mierzei Wiślanej – stan na 2021 rok

Podczas naszej wycieczki do Krynicy Morskiej nie można ominąć przekopu Mierzei Wiślanej. Na moim filmie zobaczysz jak wygląda jego budowa w sierpniu 2021. Nie będę rozpisywał się o słuszności tej inwestycji, nie będę komentował tej inwestycji. Prace ruszyły, budowa powoli się kończy i nic tego nie zmieni.

Plaża i główne atrakcje w Krynicy Morskiej

W oczekiwaniu na wycieczkę po jeziorze Drużno wybraliśmy się na szybką wycieczkę do Krynicy Morskiej. Czasu wystarczyło na 10 min. pobyt na plaży. Tłumy ludzi na drodze, tłumy na plaży. Podobno pierwsze wrażenie się liczy dlatego moja noga w tym miasteczku już nie postanie.

Jezioro Drużno, Kanał Elbląski, Rezerwat ptaków czyli „Statkiem po trawie”

Wspaniała wycieczka, ogromne wrażenia rezerwatu dla osób lubiących zobaczyć coś niezwykłego. Podczas tej wycieczki próbowałem sobie przypomnieć czy babka z gegry mówiła coś o tym rejonie Polski ale niestety nie mogłem sobie przypomnieć. Mimo, że podczas naszej wycieczki padał deszcz to i tak przeżyłem niesamowite chwile na statku. Myślę, że ten deszcz dodawał nawet jakiegoś uroku całej wycieczce, jakiejś tajemniczości. Polecam skorzystać – Statkiem po trawie.

O pierwszej części naszego urlopu można by opowiadać i pisać w nieskończoność. Ale nie o to chodzi. Przede wszystkim zależy mi, żebyśmy my, Polacy, więcej zwiedzali naszą cudowną Polskę a nie tylko wytapiali tłuszcz na plaży. Oczywiście każdy robi co lubi ale życie jest za krótkie, żeby tracić je na nic nie robieniu. Warmia, Mazury to atrakcje których nie da się opisać. To trzeba zobaczyć.

Moim filmem chciałbym w skrócie pokazać północno-wschodnie tereny Polski. To naprawdę piękne regiony, przede wszystkim dla osób szukających spokoju, ciszy, wytchnienia czy ucieczki przed zgiełkiem dnia codziennego. Naprawdę polecam, bo ja z Kasią jeszcze tam wrócimy. Jest jeszcze tyle do zobaczenia.

Zapraszam do oglądnięcia części 2 i 3 relacji z naszego urlopu 2021 – linki znajdziecie na YouTube. Jeżeli macie jakieś uwagi lub znacie miejsca warte odwiedzenia na Warmii, Mazurach czy na Podlasiu to napiszcie w komentarzach pod filmem. Chętnie poczytam i zapiszę ponieważ już planuję trasę na kolejny urlop po Polsce.

Andrzej

Andrzej. Facet po 40-stce. Miłośnik zdrowia, zdrowego stylu życia, autor tego bloga. I tak tego nikt nie czyta :)

View all posts by Andrzej →