Kobyla Góra – miejsce na wypoczynek

Kolejnym celem moich wycieczek po Polsce stała się Kobyla Góra. Piękna sobotnia pogoda zachęciła mnie do odwiedzenia woj. wielkopolskiego i małej, bo liczącej niespełna 2 000 mieszkańców wsi Kobyla Góra.

kobyla-gora

Gdzie leży Kobyla Góra?

Kobyla Góra to wieś w woj. wielkopolskim i powiecie ostrzeszowskim. Jest to wieś o charakterze miejskim. Położona jest 85 km. od Wrocławia, ok. 10 km. od Ostrzeszowa i 35 km. od Ostrowa Wlkp. Pomimo, że jest to wieś, z perspektywy kierowcy bardziej uznałbym, że to małe miasteczko. W centrum jest mały uroczy rynek, niedaleko od głównej szosy znajduje się las iglasty. Cała okolica to Kotlina Odolanowska, w skład której wchodzą inne okoliczne miasta i miasteczka.

Główne atrakcje Kobylej Góry

Do najważniejszych atrakcji gminy należy zaliczyć obecność zalewu. Obok zalewu znajduje się Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy “Nad zalewem”. Ośrodek czasy swojej świetności ma już dawno za sobą ale noclegi są nadal sprzedawane. Dodatkowo przy zalewie znajduje się boisko do gry w siatkówkę plażową, miejsce na grill. Atrakcją dla dzieci jest zagroda z małymi kozami.

Co warto zobaczyć w Kobylej Górze?

Do najważniejszych atrakcji Kobylej Góry i całej gminy należy zaliczyć: 

  • Kościół pw. świętej Jadwigi Śląskiej z 1807 r.
  • Najwyższe wzniesienie Wielkopolski – Kobyla Góra 284m n.p.m.
  • Krzyż Milenijny
  • Drewniany Kościół pw. Świętego Mikołaja w Parzynowie z 1781 r.
  • Drewniany Kościół pw. Świętej Trójcy w Marcinkach z 1803 r.
  • Drewniany Kościół pw. NMP w Myślniewie  z 1746 r.
  • Zalew Blewązka o pow. 18 hektarów
  • Stawy hodowlane w Rybinie

Zalew Blewązka w Kobylej Górze

kobyla-gora-zalew

Wśród iglastych lasów województwa wielkopolskiego, na 17 hektarach obszarze położony jest zalew Blewązka. Jego budowę zakończono w 1983 r. Aktualnie wokół niego skupia się cała infrastruktura turystyczna okolic. Gospodarstwa agroturystyczne, hotele, pensjonaty – to tylko nieliczne miejsca, które korzystają z obecności zalewu. Dzięki barwnej okolicy lasów, zalew Blewązka to idealne miejsce na wypoczynek.

Nad zalewem byłem w maju. Być może jeszcze było chłodno, być może sezon na pływanie po zalewie jeszcze nie rozpoczął się. Widziałem tylko jednego amatora pływania łódką po jeziorze. Myślę, że gdy tylko zrobi się cieplej, zalew zapełni się rowerami wodnymi, kajakami, łódkami i innym sprzętem pływającym. Wierzę, że z tak fajnego miejsca korzystają mieszkający w okolicy miłośnicy sportów wodnych.

Zalew zarybiony jest różnymi gatunkami ryb. Wędkarze znajdą tutaj wiele miejsce z łagodnym zejściem do zalewu. Umożliwi to im rozłożenie swojego wędkarskiego ekwipunku i połowienie na łonie natury. Widziałem także wędkarzy z rozbitymi namiotami w lesie nad brzegiem. Pamiętaj, że na terenach przyległych obowiązuje zakaz palenia ognisk i grilli z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.

Domki letniskowe i noclegi w Kobylej Górze

Baza domków na terenie Kobylej Góry jest duża. W szczególności w obrębie zalewu Blewązka. Dostępnych jest kilka przyczep campingowych i domków holenderskich na wynajem. Trochę głębiej lasu otaczającego zalew znajdują się pokoje i domki do wynajęcia. W maju kiedy odwiedzałem tamte rejony domki były odnawiane.

kobyla-gora-noclegi

Jak dojechać do Kobylej Góry – mapa dojazdu

Współrzędne:

  • 51° 22′ 46″ N, 17° 50′ 16″ E
  • 51.379444, 17.837778
kobyla-gora-mapa-dojazdu

Czy można się kąpać w Kobylej Górze?

Podczas mojego pobytu nad zalewem Blewązka widziałem kilka osób kąpiących się. Był maj, woda jeszcze nie nagrzana stąd prawdopodobnie mała liczba osób kąpiących się. Woda w części zalewu przy tamie była w miarę czysta. Jednak przed skorzystaniem z wody lepiej zorientować się czy kąpiel w danym dniu jest bezpieczna i higieniczna. Dlatego zapytajcie obsługę o stan wody przed kąpielą.

Dostępne były do wypożyczenia rowery wodne i kajaki. Miłośnicy sportów wodnych i takiej formy odpoczynku na pewno nie będą się nudzić.

Jak wygląda Kobyla Góra z lotu ptaka?

W internecie można znaleźć kilka filmów nakręconych dronami. Filmy prezentują Kobylą Górę i zalew Blewązka “z góry”. Oglądnąłem kilka filmów w serwisie YouTube i poniżej umieszczam odnośniki do nich. miłego oglądania.

Informacje urzędu gminy KG

Wszystkie aktualne informacje dotyczące gminy Kobyla Góra można znaleźć na stronach internetowych gminy: http://www.kobyla-gora.pl

Bardzo ładny firm prezentujący główne walory tej miejscowości i okolic przygotowała gmina Kobyla Góra. Naprawdę warto zobaczyć.

Jaka jest pogoda w Kobylej Górze?

W dniu kiedy byłem w Kobylej Górze było bezwietrznie i słonecznie. Być może dlatego tak wciągnął mnie tamtejszy klimat. Ale ogólnie pogoda jest standardowa jak dla środkowo-zachodniej części Polski. Poniżej wykaz temperatur i opadów dla 2-giej połowy maja i kawałka czerwca:

kobyla-gora-pogoda

Podsumowanie dnia w Kobylej Górze

Podsumowując, kiedyś bardzo często jeździłem do Kobylej Góry nad zalew. Pamiętam jak na polu kempingowym leżącym niedaleko zbiornika wodnego stawialiśmy przyczepę. Całą rodziną zmienialiśmy się co 2-3 tygodnie. Dzięki niej każdy mógł poczuć klimat wody, swobody, mieszkania w przyczepie, itp. Wtedy były inne czasy dlatego było super.

Z perspektywy 30 lat miło wspominam pobyt w Kobylej Górze. Miło było wrócić po tylu latach do miejsca, które budowało moją dorosłość. Fajnie było zobaczyć nieistniejące, zabudowane domkami letniskowymi pole namiotowe. Zobaczyć Ośrodek wypoczynkowy – dzisiaj nadszarpnięty zębem czasu ale stojący o własnych siłach. Fajnie było wrócić wspomnieniami do tamtych, beztroskich czasów.

Myślę, że odległość 85 km. to nie dużo i jeszcze nie raz odwiedzę to miejsce. Wezmę leżaczek, kocyk, wałówkę i pojadę na cały dzień wypocząć od codzienności. Wśród szumu drzew i śpiewu ptaków do czego i Ciebie zachęcam drogi czytelniku.

Źródło:

pl.wikipedia.org/wiki/Kobyla_G%C3%B3ra_(wojew%C3%B3dztwo_wielkopolskie), google.pl/maps

Andrzej

Andrzej. Facet po 40-stce. Miłośnik zdrowia, zdrowego stylu życia, autor tego bloga. I tak tego nikt nie czyta :)

View all posts by Andrzej →