8 września 2024

Zioła szwedzkie Bittner – czy to zdrowy tonik ziołowy?

Dzisiaj przyszedł czas na kolejny test i analizę składu jednego z suplementów diety dostępnych na Polskich półkach o ciekawej nazwie Oryginalne zioła szwedzkie Bittner. Dlaczego „ciekawej” wyjaśnię później. Na początek standardowo przegląd składu produktu.

Zioła szwedzkie Bittner 1000ml

Skład Zioła szwedzkie Bittner

Woda, syrop glukozowy, mieszanina wyciągów roślinnych (w skład wchodzą wyciągi z 25 roślin), barwnik: karmel E150A, substancje konserwujące: sorbinian potasu E202 i benzoesan sodu E211.

Nazwa oficjalna

Suplement diety Tonik ziołowy Bittner Oryginalne zioła szwedzkie

Analiza składu ziół szwedzkich Bittnera

Woda – niestety na pierwszym miejscu rozcieńczalnik całego składu ziołowego. A szkoda, bo ziołowy skład tego suplementu wygląda imponująco ale niestety wszystko rozcieńczone jest wodą.

Syrop glukozowy – i kolejne niestety, że na drugim miejscu jest cukier prosty, który powoduje tycie. Bo przecież syrop glukozowo-fruktozowy to oczyszczony i zagęszczony wodny roztwór cukrów prostych (glukozy i fruktozy).

Mieszanina wyciągów roślinnych – ta pozycja składu wygląda ciekawie. Mieszanina 25 roślin (być może wszystkie są ziołami jak na tonik ziołowy przystało). Każde z nich na pewno pozytywnie wpływa na organizm i poprawia jego funkcjonowanie.

Barwnik: karmel E150A – barwnik naturalny, roślinny, modyfikowany chemicznie lub nie. Uważany jest za nieszkodliwy, wymaga jednak zweryfikowania pod kątem kancerogenności, wywoływania stanów zapalnych i obniżenia płodności. Może wywoływać dolegliwości żołądkowo – jelitowe.

Sorbinian potasu E202 – organiczny związek chemiczny. Jest używany jako środek konserwujący do żywności. Związek ten jest często używany razem z benzoesanem sodu. U niektórych osób związek ten może wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, astmę oraz problemy behawioralne.

Benzoesan sodu E211 – organiczny związek chemiczny stosowany jako konserwant żywności. Na skalę przemysłową uzyskuje się go syntetycznie. Ma właściwości bakteriostatyczne i fungistatyczne, hamuje rozwój drożdży, pleśni, bakterii masłowych, octowych oraz w mniejszym stopniu mlekowych. Duże dawki benzoesanu sodu działają drażniąco na śluzówkę żołądka, dlatego spożycie zawierających go produktów może u osób nadwrażliwych (np. chorych na chorobę wrzodową) powodować dolegliwości bólowe.

Gdzie kupić zioła szwedzkie Bittner?

Produkt dostępny jest w większości aptek. Najczęściej sprzedawany jest w butelkach o pojemności 1000ml.

Do czego stosuje się zioła Bittnera?

Podstawowym zastosowaniem ziół Bittnera jest wspomaganie schorzeń układu pokarmowego, poprawę trawienia oraz przyswajanie składników odżywczych. Preparat przyjęty przed jedzeniem poprawia apetyt.

Komentarz:

Zaczęło się dobrze: woda, jakiś cukier żeby słodsze było, mieszanina 25 ziół, itd. Ale niestety końcówka fatalna – dwa najgorsze konserwanty. I tak jak było w przypadku Biovitalu Zdrowie właśnie te dwa składniki zepsuły cały „zdrowy” skład tego produktu. Czy naprawdę nie można wyprodukować suplementu na skalę masową bez użycia tych środków? Można, ale nie w tej cenie. Czy w ogóle te zioła wspierane przez tą chemię, podlewane syropem glukozowym działają i mają zdrowotny wpływ na organizm? Dobrze że producent nie naszpikował tego produktu sztucznymi witaminami, bo myślę że to już byłoby zbyt wiele.

Wracając jednak do pochodzenia tych ziół, to zastanawia mnie dlaczego ten tonik ma w swojej nazwie „zioła szwedzkie”? Czy te wszystkie 25 ziół rośnie tylko w Szwecji i stamtąd pochodzi? Bo przecież producentem jest firma z Austrii, dystrybutorem firma z Polski więc gdzie tutaj Szwecja? Coś mi się wydaje, że to tylko chwyt marketingowy, synonim Szwecji jako kraju ludzi zdrowych, pięknych i zahartowanych.

Na zakończenie mogę podsumować, że gdyby nie ten sztuczny cukier i te konserwanty to produkt byłby ciekawy. A tak – decyzję pić czy nie pić pozostawiam już każdemu z osobna.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Syrop_glukozowo-fruktozowy, https://pl.wikipedia.org/wiki/Benzoesan_sodu, https://pl.wikipedia.org/wiki/Sorbinian_potasu

Andrzej

Andrzej. Facet po 40-stce. Miłośnik zdrowia, zdrowego stylu życia, autor tego bloga. I tak tego nikt nie czyta :)

View all posts by Andrzej →