9 września 2024

Czy Biovital Zdrowie jest faktycznie zdrowy?

Robiąc zakupy w jednym z marketów, zauważyłem na półce suplement diety Biovital Zdrowie firmy BAYER. Zainteresowałem się jego składem. Niestety doznałem szoku. Szczególnie dwa składniki, które tam znalazłem mnie zaskoczyły. Bo skoro Zdrowie to zdrowe składniki. Niestety, niespodzianka.

biovital-zdrowie

Skład Biovital Zdrowie:

Biovital zdrowie ma w sobie: Woda, fruktoza, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, kwas L-askorbinowy, ekstrakt z głogu 100%, barwnik-karmel, benzoesan sodu, sorbinian potasu, ekstrakt z goryczki, amid kwasu nikotynowego, aromat-wanilia, octan DL-alfa-tokoferylu, glukonian żelaza (II), chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawiny 5’-fosforan sodowy, chlorowodorek tiaminy

Analiza składu Biovital Zdrowie:

Woda – wiadomo. Szkoda tylko, że w składzie jest na pierwszym miejscu, co oznacza że jest jej najwięcej.

Fruktoza – czyli cukier owocowy to organiczny związek chemiczny z grupy monosacharydów. Fruktoza jest znacznie wolniej przyswajana przez organizm, niż sacharoza i glukoza. Znaczne ilości fruktozy mogą powodować biegunkę i bóle żołądkowo-jelitowe. Fruktoza powoduje też wyraźne podniesienie poziomu cholesterolu we krwi. Naukowcy ostrzegają przed nadmiernym spożywaniem cukrów prostych, a do nich należy właśnie fruktoza. Często używane w produktach spożywczych cukry proste prowadzą do przyrostu masy ciała i negatywnych tego konsekwencji: cukrzycy, chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, dyslipidemii.

Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy

Kwas L-askorbinowy – E300 to organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych alkoholi polihydroksylowych zwany witaminą C. Jest przeciwutleniaczem stosowanym jako dodatek do żywności. Kwas askorbinowy nie jest toksyczny, ale przyjmowany w nadmiarze (dawki powyżej 2 g na dobę) może wywoływać dolegliwości żołądka, nudności, biegunkę, wymioty, wysypkę skórną, obniżać odporność po radykalnym zmniejszeniu dawki. Zazwyczaj jednak jego nadmiar wydalany jest z organizmu wraz z moczem.

Ekstrakt z głogu 100% – czyli wyciąg z owoców głogu. Zastanawia mnie tylko, czy to ekstraktu z głogu w produkcie jest 100% czy głogu w ekstrakcie.

Barwnik-karmel – E150a-d barwnik naturalny lub syntetyczny. Można wyróżnić 4 rodzaje barwników karmelowych E150a, b, c, d. Niestety producent nie podaje, którego rodzaju barwnika użył w swoim produkcie. Dlatego przyjmuję, że to karmel E150a. Barwnik naturalny, roślinny, modyfikowany chemicznie lub nie. Otrzymywany w wyniku podgrzewania cukrów (glukozy, fruktozy, sacharozy, dekstrozy) bez dodatku kwasów i zasad lub w obecności kwasu cytrynowego lub wodorotlenku sodu, potasu lub wapnia. Uważany jest za nieszkodliwy, wymaga jednak zweryfikowania pod kątem kancerogenności, wywoływania stanów zapalnych i obniżenia płodności. Może wywoływać dolegliwości żołądkowo – jelitowe.

Benzoesan sodu – E211 organiczny związek chemiczny stosowany jako konserwant żywności. Na skalę przemysłową uzyskuje się go syntetycznie. Ma właściwości bakteriostatyczne i fungistatyczne, hamuje rozwój drożdży, pleśni, bakterii masłowych, octowych oraz w mniejszym stopniu mlekowych. Duże dawki benzoesanu sodu działają drażniąco na śluzówkę żołądka, dlatego spożycie zawierających go produktów może u osób nadwrażliwych (np. chorych na chorobę wrzodową) powodować dolegliwości bólowe. W połączeniu z witaminą C (E300) może przekształcić się w rakotwórczy benzen, co ma znaczenie szczególnie w przypadku napojów gazowanych, w których stosuje się jednocześnie obie te substancje. W bezpośrednim kontakcie może wywołać podrażnienia skóry, oczu, śluzówki nosa, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Sorbinian potasu – E202 organiczny związek chemiczny. Jest używany jako środek konserwujący do żywności. Związek ten jest często używany razem z benzoesanem sodu. U niektórych osób związek ten może wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, astmę oraz problemy behawioralne.

Ekstrakt z goryczki

Amid kwasu nikotynowego – witamina B3

Aromat-wanilia – aromat waniliowy. Ciekawe czy naturalny czy jakiś sztuczny.

Octan DL-alfa-tokoferylu – octan witaminy E.

Glukonian żelaza (II) – E579 Związek syntetyczny. Otrzymywany poprzez reakcję siarczanu żelaza (lub innej soli) z glikonianem wapnia lub też na drodze elektrochemicznej. W medycynie stosowany w leczeniu braków żelaza w organizmie. Brak danych na temat konwersji do żelaza oraz glukonianu. Jednak w związku z wieloletnim stosowaniem glukonianu żelaza jako suplementu diety nie wykazano negatywnego wpływu na organizm.

Chlorowodorek pirydoksyny – witamina B6. W wypadku zażywania dawek poniżej 200 mg na dobę, objawy uboczne występują bardzo rzadko.

Ryboflawiny 5’-fosforan sodowy – E101. Barwnik naturalny. Uznawany za nieszkodliwy, ma korzystny wpływ na zdrowie. Ryboflawina to witamina B2.

Chlorowodorek tiaminy – witamina B1 heterocykliczny związek chemiczny. Dla człowieka jest witaminą. Nadmiar witaminy B1 nie jest szkodliwy.

biovital-zdrowie-sklad

Komentarz:

Podsumowując. Wszystko fajnie, wszystko pięknie. Tylko po co, do produktu zdrowotnego Biovital zdrowie dodaje się dwa najgorsze konserwanty – benzoesan sodu i sorbinian potasu? Do tego jeszcze połączenie ich z E300 czyli kwasem askorbinowym (sztuczna witamina C) może stworzyć rakotwórczy benzen, którego w przemyśle chemicznym używa się do produkcji barwników i  detergentów!

Prawdę mówiąc, kiedyś na Dzień Babci kupiłem swoim dziadkom Biovital zdrowie. Dzisiaj po tej analizie składu jestem wstrząśnięty co im dałem! Na pewno już tego błędu nie popełnię. Ciekawe czy po konserwantach w jakichkolwiek produktach, a przede wszystkim zdrowotnych, można mieć mocne serce i dobre samopoczucie?

Koszty:

100ml. – ok. 5,60 zł.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fruktoza, http://fitness.sport.pl/fitness/1,111350,15715413,Cukier__stewia__fruktoza__miod___czym_slodzic_.html, https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_askorbinowy, http://vitalia.pl/ch_add,17,0_Karmel.html, https://pl.wikipedia.org/wiki/Benzoesan_sodu, https://pl.wikipedia.org/wiki/Sorbinian_potasu, https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B3, http://vitalia.pl/ch_add,245,0_Glukonian-zelazawy.html, https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B6, http://vitalia.pl/ch_add,39,0_Ryboflawina.html, https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B1, https://pl.wikipedia.org/wiki/Benzen

Andrzej

Andrzej. Facet po 40-stce. Miłośnik zdrowia, zdrowego stylu życia, autor tego bloga. I tak tego nikt nie czyta :)

View all posts by Andrzej →

Dodaj komentarz